MY ENGLISH BLOG

reede, märts 20

e-ostlemine/e-shopping


Kui sõprade-tuttavatega tuleb jutuks meie maaelu, siis kolm kõige sagedasemat küsimust, mida esitakse, on: kas sa ei karda seal üksi olla; kuidas Andres tööl käib; ja kus sa seal maal toitu ja muud vajalikku ostad. 
Kuna meie elu on hetkel nii sätitud, et Andres ikka vahel linnas tööl käib, siis toidukraamiga siiani muret pole tekkinud. Iga kord teen Andresele pika nimekirja ja tavaliselt leiab ta ka kõik vajaliku ka poest üles. Kõige nõutum on ta tavaliselt maitseaineriiuli tuhande pakikese ees ja siis, kui mul midagi ekstrapeent vaja on. No ja vahel ta ostab kogemata ka selliseid košmaare nagu Perenaise hakkliha ja melonimaitselised passionilõigud... Siiski tunnen ma suurt puudust online-toidupoest. Sellisest mõistlikust ja mitte ülehinnatust.
Palju keerulisem on lugu kangaste, lõngade ja muude taoliste asjadega, mille kohta konkreetseid juhiseid on üsna raske anda. Mul on tavaliselt lauanurgal küll üks avatud nimekiri, mida ma täiendan, kui jälle midagi meelde tuleb või vajadus tekib. Kui nimekiri piisavalt pikaks saab, siis ma lähen lihtsalt linna. Aga kuna ma ei viitsi väga tihti linnas käia (nii väsitav ja ajakulukas!) ja vahel ei kannata ma ka eriti kaua oma soovidega oodata, siis tulevad appi internetipoed. Õnneks neid tekib üha juurde ja nad lähevad ka järjest paremaks. Amazonist ja Helmehaldjast tellisin ma juba linnas elades, aga nüüd on lisandunud nii mõnedki uued kohad. Kõigepealt etsy.com. Esiteks - sinna võib jääda pooleks päevaks! Uskumatu, kui palju andekaid ja osavaid käsitöölisi-kunstnikke maailmas on! Praktilise eestlasena ma muidugi väga aldis käsitöö ostja pole, aga see-eest olen ma tänulik käisitöövahendite, eelkõige just ehtetarvikute, ostja. Sealset valikut nähes ahhetasin ma nagu nõukogude aja laps, kes imekombel välismaa kommipoodi sattus. Teiseks, sealt tellimine on nii imelihtne. Ainuke eeldus on PayPal'i konto (ja seega ka krediitkaardi) omamine. PayPali konto avamisega mul küll nii libedalt ei läinud, kuna ma ei suutnud välja nuputada, kust ma oma "verification code" saan. Kui ma lõpuks ka eestikeelse PayPal'i koduka leidsin, siis sai see müsteerium lahendatud ja rahkotirauad maailmale avatud.
Teine revolutsioon oli minu jaoks eBay. Jutte temast olen ma kuulnud juba aastaid aga alati tundus mulle, et see süsteem seal on keeruline ja üldse, ma ei tundnud mingit vajadust seal ostelda. Siiski, nüüdseks on ka minul seal konto. Nimelt leidsin sealt ühe spiraalseeliku lõike, mida mul hädasti tarvis oli. Nii ma siis tegingi sinna konto ja pakkumise. Kahjuks jäin ma aga sellest lõikest napilt ilma. Tootja müüb lõiget küll ka  oma kodulehel, kuid kuna postimaks oli nii hullult üle hinnatud, otsustasin ma hoopis eBayst endale spiraalseeliku osta. Pakutav tundus ahvatlev - ilusad, kirjud ja Tais valmistatud seelikud, materjaliks märgitud Nepal silk. Hind oli madal ja nii ma kaupa tegingi. Kaks nädalat, mis ma pakki ootasin, kujutlesin, kuidas ma oma siidseelikuga rannas soojas suvetuules lendlen :) Ootused olid suured. Kui ma siis lõpuks paki kätte sain ja selle avasin, oli esimene asi, mis vastu lõi - Hais! Odava sünteetika hais. Jah, Nepal silk osutus odavaks sünteetikaks. No nendest kümnest kangast, millest seelik õmmeldud, on ehk kaks ka päris siidi. Järgmine ehmatus oli õmbluskvaliteet ehk selle puudumine. Ausalt, ma ei ole kunagi nii jubedat õmbluskvaliteeti kohanud. Ma ei räägi siisn niidijuppidest, mis olid lõikamata või sellest, et üks külg on teisest 5 cm pikem. Aga olgu selle seelikuga kuidas on - keegi ei käskinud ju mul niimoodi põrsast kotis osta. Pealegi õnnestus mul seeliku pealt spiraali lõige võtta ja nüüdseks on mul juba valmis linasest riidest spiraalseelik, mida varsti ka näitan. 
Minu hämmastus oli suur, kui ma läksin tagasi eBay'sse, et kohustuslikku feedbacki anda. Tuleb välja, et neutraalse või negatiivse feedbacki andmine on tabu. Kõigepealt pead sa kirjutama, et mis sulle ei meeldinud, mis on iseenesest arusaadav. Siis tuleb kinnitada, et oled müüjaga ühedust võtnud, et sinu kommentaar ei ole iskilik ja et sa oled arvestanud, et rahvusvaheliste tellimuste puhul on tarneaeg pikem.  Ausalt öeldes tundusin ma endale ikka tõelise bitchina, et julgen üldse rahulolematust näidata. Pealegi on sellel konkreetsel müüjal üle kolme tuhande positiivse tagasiside. Ja palju kommentaare, kus kiidetakse ja soovitatakse. Ju ma siis olen ise erand aga kui ma selle seelikuga kohvikusse läheksin ja ma järsku kellegi pilgu oma seelikuõmblusi takseerimas tabaksin, siis tunneksin piinlikkust küll.
Ju siis see ongi eBay saladus - teha negatiivse tagasiside andmine nii ebamugavaks, et antakse ainult positiivset ja äri õitseb! Loomulikult pole ma pahane eBay peale, aga ega väga uuesti ostma ka ei kipu. Või siiski... :)
Selle eest on mul väga positiivsed kogemused kodumaiste netipoodidega. Näiteks leidsin eile Karnaluksi poest kordumatute pakkumiste alt nii odavad niidid ja heegelniidid, et ei saanud tellimata jätta. Üllatus oli suur, kui täna hommikul koputas kuller uksele. Nüüd ma saan aru, miks Karnaluksi netipoe nimi on kl24.ee. Tellimuse tegemisest kättesaamiseni läks täpselt 24 tundi :) Ja nagu öeldakse, on alati pisiasjad need, mis loevad. Ma kohe heldisin, kui nägin pakil kleepsu "säästame loodust pakendeid koruvkasutades" ja vaatasin, et mina olin oma kauba vanas lõngakastis saanud :)
Head kogemused on mul ka mammi.ee ja pullover.ee poodidega. Pulloveris üllatas mind see, et isegi pühapäevasel päeval sain ma oma meilile vastuse. Ja mainimata ei saa jätta ka südamelähedast Veimevakka, kus ma saan telefoni teel tellimuse ära teha ja siis Andresele jääb vaid maksmine ja kauba koju toomine :)
Nüüd jääb veel loota, et keegi ka online-kangapoe teeks. Siis on mul vaja linna minna vaid külaskäikudeks, kinoks ja teatriks.  

 
Since we moved to countryside last autumn, I have receive many questions about our life here. One of the top 3 is "where do you shop". As my hubby still works in the city, he brings all grocery goods from Tallinn. I love good food and small countryshops often don't meet my expectations. As yarn, fabric etc. are conserned, I usually shop online. Amazon is my old friend, etsy.com and eBay.com are new ones. I find etsy a real treasure as shopping supplies for beadwork is concerned. 
Some weeks ago I made my first purchase from eBay. Unfortunately it was disappointment. Well, when buying online, you have to be prepared for disappointment. But what disturbed me most was the feedback system. If you wish to give neutral or negative feedback, you get so many control questions, that it makes one feel like it is unpolite and not recommended. When I finally managed to give the neutral feedback, I felt like I was ungrateful and choosy customer (well, maybe I am:) ).
However, as I am too lazy to go to the city, I keep shopping online. I have some favourite Estonian online yarnstores - mammi.ee, pullover.ee, kl24.ee, helmehaljdas.ee, hobelong.ee.  
So when I visit Tallinn, I can use my time for meeting friends, for cinema and theatre :)

11 kommentaari:

Kayl ütles ...

:) Maal ei ole tõesti võimatu elada ja kvaliteetsest materjalist käsitööd teha. Mina tunnen ka puudus seles osas kangastes vaid. Keegi tubli inimene võiks selle lünga ka netis täita ;)

Sirliiz ütles ...

Ebayl on tõesti oma head ja vead. Kriitiline suhtumine müüjasse ja kaubasse tuleb kasuks, olen omal nahal pidanud tundma õppima. Tellisin ka eelmisel suvel ühe kleidi mille saatja asus Hong-Kongis, ja no tõesti... voodrimaterjal oli kohutav sünteetika ja need õmblused, üks rinnaesine oli suurem kui teine. Ema pärast kohendas niipalju, et vähemalt plaanitud üritusel ära saaks käia aga ei enam. Mu ainus negatiivne kommentaar ja kogemus. Samas euroopast ja Usast tulnud kaubaga ei ole probleeme olnud. Ma ei ole muidugi väga palju tellinud ka, ca 10-15 korda ehk.

Eest (neti)-poed on tõesti mõnusad, Veimevaka ja Mammiga on alati rõõm kaupa teha :)

Pille ütles ...

Veimevaka kommentaarile lisaks, et ma istusin peale Nora sündi ka haiglas telefoni otsas ja panime koos müüjaga tellimuse kokku (Sinu soovitatud lõng muidugi) ja siis Kristjan käis järel ja maksis kauba eest. Väga asjalik :)
PS Ruudud said haiglas valmis, aga nüüd pole leidnud aega, et need aurutada-kokku heegeldada..

Inga ütles ...

hei:)
sain just eile esimest korda e-bayst tellitud lõngad kätte:) Väga kiiresti tuli pakk üle lombi ja lõng ise on ka nii kuis peab. Aga ma tunnen, et ma ei taha tegeleda õnnemänguga, et kas keegi pakub minust üle või mitte. Tundub liiga ajakulukas.

päikselist kevadet teile!

Egater ütles ...

Mul ka väga positiivsed kogemused Karnaluksiga - saarelegi saabus pakk ülikiiresti. Ja eriti meeldis mulle tagasiside ühele mailile. Nimelt tahtsin teada, kas neil juhtub poes olema kahepoolset liimiriiet, et saaks aplikatsioone kergelt teha. Veebis neil sellist kaupa pole, aga kõik ju räägivad, et kohapeal on palju erinevat kraami. Igatahes sainma meeldiva telefonikõne, kus täpsustati mu soove ja lubati kindlasti teada anda kui kaup kohal.

Malviina ütles ...

oi, aitähh! Ma just mõtlesin, et pean oma raasukest aega kulutama hakkama, et otsida, kust netistki lõnga osta saab. Ja nii lihtsalt nüüd info käes :)

Jutupaunik ütles ...

Hobipunkt.ee võiks ju ka lisada nimekirja :) Siis olekski kõik meie käsitöö vebipoed ülesse loetletud

Anniki :) ütles ...

Mul Ebayga õnneks vaid head kogemused, kuid riideid olen ostnud ainult ühe korra (ei suutnud kleidile vastu panna!) ja müüja tundus usaldusväärne ning kaup polnud kõige soodsam ka, kõik läks õnneks.

Aga miu kogemused on siiani valdavalt positiivsed olnud. Tellin UK omast, postikulu soodsam kui USAst ning asjad tulevad kiiremini.
Vaid ühe korra värisesin, kui kingituseks mõeldud "Venezia: Food and dreams" kokaraamat rohkem kui kuuga Inglismaalt siia ei jõudnud, ehkki valisin nii olulist ostu tehes müüja feedbacki mitte odava hinna tõttu ja sain Ebay kõige kallima raamatu võimalikest. Samas see õigustas ennast, sest müüja kandis tõrgeteta raga tagasi ja säilitas oma positiivsuse.

Mu teine suur lemmik on yoox.com, kust vahel leiab päris hea hinnaga pärleid.

Anonüümne ütles ...

Aga Krentu ebaysse saad ju kauba tagastada. Kui vaga palju pole aega moodas. Ma olen ise ka sealt kahjuks igasugu jama saanud ja alati tagasi saatnud. Vahemasti kauba hinna saad tagasi. Samas on mul ebay'st ka vaga head kogemused.

Anonüümne ütles ...

Tänud heade sõnade eest!
Kust Sa Etsyst oled leidnud ehtetarvikuid ja pärleid? Seal justkui valmis tööd kõik?
Järgmise postituse seelik on superilus!
Kaja Pulloverist

Anonüümne ütles ...

Ise küsin, ise vastan :))
Juba leidsingi üles.
Kaja