MY ENGLISH BLOG

laupäev, aprill 23

#haulternative


Praegu on käimas Fashion Revolution Week, mille eesmärk on pöörata inimeste tähelepanu moetööstuse pahupoolele ja kutsuda nii tootjaid kui tarbijaid üles mõistlikumale tootmisele ja tarbimisele. Nii et inimesed oleks riietatud, keskkond ei saaks kahjustatud, töötajad saaks õiglase palga ning kõik oleks tasakaalus. Et tootmisahelad oleks läbipaistvad, töötajate turvalisus ja heaolu tagatud ning et oleks vastutajad. 24. aprillil möödub kolm aastat Bangladeshi Rana Plaza kokkuvarisemisest ja seetõttu on see kuupäev kuulutatud moerevolutsiooni päevaks.

Jaak Kilmi filmi "Moest väljas" Reet Ausi tegemistest on vist paljud näinud, see oli isegi telekas. Aga kes pole näinud filmi "The True Cost", siis soovitaksin väga ka seda. 


Moerevolutsiooni nädala raames utsitatakse inimesi ka ise midagi ette võtma. Näiteks teha pilt oma rõivaste tootja logoga ja esitada küsimus, et kes mu riided tegi ning siis see pilt sotsiaalmeediasse postitada.
Või näiteks teha "haulternative". See oleks siis vastumürk Youtubes levivatele "Haul" videotele, kus inimesed näitavad suurt hunnikut riideid, mida nad peamiselt kiirmoekettidest kokku on ostnud. Kuna need videod on populaarsed, siis tehakse neid üha agaramalt juurde ja arusaadavalt see suurendab veelgi inimeste arusaamist, et kuna riided on odavad, võib ja peabki neid ostma nii, nagu poest toitu ostad. #haulternative oleks siis aga sama asi, kuid esitletakse midagi, mida oled ostnud teiseringi poest, ise teinud, parandanud ja muud sellist. Mina videot tegema ei hakka, aga teen siis postituse oma "uuest" kampsunist, mis eile "valmis sai" ning veel mõnest leiust teiseringi poest. 
Aga  blogi- ja videomaastikult soovitan "My Green Closet" 'ist Erinit, kes räägib jätkusuutlikust ja eetilisest moest ja on üleüldse üks armas inimene. Tema blog, Youtube ja FB


Aga minu kampsun siis, mis eile "valmis sai", oli enne rohelise-halli triibuline, külgedelt sisse võetud ja kahe koiauguga. Materjaliks kašmiir ja ostsin selle teiseringi poest eesmärgiga "kuskil kasutada". Näiteks panna villasele mantlile soojenduseks või kasutada hoopis alussärgina, kui õues on -30. Aga see roheline oli ikka nii kole, et kuhugi alla ma seda kampsunit ei pannud ja kuna tegu on kašmiiriga, siis oli kahju ka mantli vahele panna. Nii ma siis võtsin kätte (selleks kulus mõni aasta) ja harutasin külgedele tehtud sissevõtud ära, värvisin kampsuni ära ja parandasin koiaugud. Parandamiseks võtsin peenvillast lõnga ja värvisin selle potis koos kampsuniga ära. Oleks võinud ka kohe ära parandada, aga seekord niipidi. Ja nüüd on mul siis imepehme ja täitsa kobe must kašmiirkampsun! Ma ise ka ei usu, et see nii libedalt läks. Loodetavasti värvi andma ei hakka, loputasin seda küll vist kümme korda ja lõpus lisasin ka natuke äädikat viimasesse loputusvette. Värviks kasutasin seda rohelises pakis villase värvi Vello Laumetsa värvikojast. Minu oma oli küll 15 aastat vana, aga toimis ikka. Tegelikult värvisin ma eelmisel päeval ühte siidsalli Dyloni värviga ja kuna värvivesi jäi nii tume, siis oli kahju seda ära visata, nii et lahustasin Vello Laumetsa värvi ära ja valasin sinna Dyloni värvivette koos äädika ja soolaga. Nii et tegu on siis kahe värvi seguga.


Ja kui juba pildistamiseks läks ja teemaks taaskasutus, siis jagan mõningaid teiseringi poe leide, mis peaaegu või täisa muutmata. Kuna mulle endale meeldib vaadata, mida inimsed teiseringi poodidest leiavad, siis jagan ise ka. 
Teiseringi poodidest otsin tavaliselt kas selliseid asju, mida kanda saab või siis selliseid asju, kus on palju väärtuslikku materjali. Haapsalu Humanas on kõige kallimad asjad 4 eurot, nii et kohe selga panemise asju ostan siis, materjali asju aga siis, kui hinnad on kukkunud. See on selline pood, kus iga kahe nädala tagant kaup vahetub, esimesel päeval on kõik 4 eurot ja siis iga päev hinnad langevad, lõpuks vist on kolm asja kokku 1.50. 


See must kott on nahast ja minu arvates väga armas. Tal oli ka üks sangake, mis oli aga mõranenud ja kulunud ja jättis räpaka mulje. Nii mas siis lihtsalt lõikasin selle ära. 


Selle valge pluusi ostsin ikka aastaid tagasi juba ja ta oli minu taaskasutust ootava siidi kastis. Nüüd ükspäev, kui seda kasti sorteerisin, vaatasin, et võib kohe selga panna, polegi midagi muuta vaja. Tore ikka ka, et mood muutub :) Sarnaseid pluuse nägin igas toonis Tartu maantee Humana Vintage poes, kuhu mööda minnes sisse astusin. Need teksad on ka Humanast pärit, originaalis Zarast. Midagi ma nende juures ei muutnud.Ja siis veel üks nahktagi, kah Humanast. See oli enne tegelikult selline pikemat sorti ja vööga ja tundus ikka natuke maiguga. Nahk aga oli super-super pehme ja asi ise peaaegu kasutamata. Paar aastat ootas ta pööningul oma aega ja nüüd siis tegin ta pisut ringi.


Selleks, et ta lühemaks teha, tuli lukk ära harutada, mis tunduski algul kõige raksem. Tegelikkuses aga läks see lihtsalt ja hoopis allääre õmblemine oli keerulisem. Kuna minu teflontallaga masin on ema juures (tervitused tublidele õmblusõpilastele siinkohal!) siis pidin tavalise tallaga õmblema ja alläär ei tulnud kõige ilusam. Aga enam-vähem kannatab käia. Varrukate otsa ma vist siiski plaanin soonikud panna, sest varrukad on pisut lühikesed ja nati laiad alt. Enne pean aga sobiva sooniku leidma.Selline siis minu #haulternative sai. Mulle väga meeldis seda kirjutada :) Ja kellel samal teemal huvitavaid blogisid või juutuubereid soovitada, siis oleksin info eest tänulik!
Ja kui Haapsallu satute, siis soovitan kindlasti minna Rannarootsi keskuses asuvasse Humanasse (soovitavalt uue kauba päeval, neil kodulehel kõik kirjas), Samaaria poodi, näiteks Lihula maanteel (Tallinna poolt tulles fooriga ristmikult vasakule ja siis vasakut kätt enne ujulat) asuvasse ja Antiigilattu. Ja veel, Haapsalus on nüüd ka püsikirbukas, Karja Basaar, kuhu ma polegi veel ise jõudnud. Ja kuna ka Haapsalu kohvikud ärkavad talveunest, siis ongi tore üks spetsiaalne Haapsalu päev teha, näiteks koos sõbrannaga :)
11 kommentaari:

Eveli ütles ...

Väga mõnus postitus! Värvitud kampsun ja lühendatud tagi on eriti kihvtid!

Mõned lemmikud blogid, mida veel jälgin:
http://www.secondopiano.space/blog
http://ruthsotnik.com
http://littlelabyrinth.com
http://teaokereke.blogspot.com
http://www.jenniferlaurenvintage.com

Miss Positiivne ütles ...

Väga inspireeriv! Kõik, mida Sa puudutab muutub hetkega väga stiilseks ja omanäoliseks! Kadestusväärne!

Krentu ütles ...

Eveli - aitäh! Hakkan kohe linke uurima :) Alati, kui Sinu kommentaar mulle postkasti jõuab, on esimene mõte mul, et olen endale Muhvi kombel ise kirja saatnud :)
Miss Positiivne - aitäh Sulle :) Kuigi nii see päriselt ikka vist pole ;)

KK ütles ...

Kamps on väga kena! Ma ei ole julgenud poevärvidega värvida, ainult looduslikega ja äädikas võtab jah kinni.

Ma jumaldan teise käe poode :) Mul on enamik asju sekkaritest, kuna ma lihtsalt ei raatsi uusi osta ja ma vihkan suuri kaubanduskeskuseid... See on ikka suur kokkuhoid kui sekkariringil saak hea on. Lisaks osta.ee on mul sihikul vahel (aga seal oleneb, kuidas veab) ning tuttavate kapitühjendused (nt lõnga osas) on ka jube põnevad :)

Inx ütles ...

Mulle see suhtumine väga istub. Kohe väga. Taaskord tore lugemine. Veel rohkem valmistab rõõmu see, kui näed, et inimesed muutuvad teadlikumaks. Ma ei ole kunagi olnud allahindluste ostja, ka ei armasta ma mööda kaubakeskuseid traavida ( ainult siis, kui tõesti väga pean midagi otsima minema).
Sekkarites armastan ma küll vahest luusida, aga Raplas on nendega suts nagu kehvasti. Kuna ma olen naisterahvana päris kindlasti kõige viletsam riiete kokkuostja, siis... viimasel ajal seistes tühjalt haigutava kapi ees, olen hakanud endale uuesti õmblema. Ja kangaste valikul lähtun just sellest, et maksan pisut enam, aga tean, et kangas toodetud puhtast toorainest ja töötajatele on makstud õiglast palka. Ühesõnaga saboteerin sajaga odavriiete kaubandust. Lapsele olen ka üha rohkem ise õmmelnud ja paistab, et need ongi just need rõivad, mis muutuvad tema lemmikuteks.

Katariina ütles ...

Jehuu ja merci bokuu! Haapsalu kaltsukad meeldivad mulle väga. Kunagi oli seal vanalinnas, nn ringi ääres üks, kust ma sain paar päris lahedat asja. Ja oma eluvinge rattakiivri sain ka just Haapsalust. Samas on Samaaria pood mind alati suht tühjade kätega jätnud, kui mitte arvestada tekstiile - laudlinakesi jms.
Ümbertegija ma suur ei ole, kuigi just sel nädalavahetusel õmblesin ühel pitsist topil varrukad kitsamaks. Nüüd panen vast selga ka, enne muudkui riivas kapis silma. Kangaste värvimiseni ma ei ole jõudnud, aga see tundub lahe ja sugugi mitte raske. Võiks proovida.
Nii et rõõmsate kohtumisteni Haapsalu kaltsukates (loodetavasti vaiksemal päeval, kui suvitajaid veel pole ja Tallinna turuvarblaseid ka :D, aga kaupa seda rohkem).

Krentu ütles ...

KK - aitäh! Mina jälle pole julgenud taimedega katsetada :) Tundub jube keeruline....Kõik need maarjajääd ja vaskvitriolid. Aga mul on suur soov olemas ja vaatasin ükspäev raamatupoes, et isegi üks tore raamatuke on ilmunud selle kohta. Nüüd on veel küsimus, et kus maarjajääd saab. Vist ehituspoest....

Inx - aitäh ja tänu Sinule sain ka teadlikkuks kvaliteetsete kangaste koostellimisest :) Ja tellisin ka väga ilusad kangad, mis veel tegemist ootavad. Mina paraku olen paranev hilpharakas ja kahjuks veel väita ei saa, et kõik, mis mul on, on enda tehtud või sekkarist. Aga vähemalt suund on sinna poole küll.

Katariina - mina vahepeal ei käinud Samaarias üldse, sest kah nagu midagi ei leidnud ja pitslinikuid oli juba küllalt. Aga nüüd paar korda olen käinud ja tegelikult üllatunud, et ka riidekraami on seal täitsa kobedat. Muidugi mitte nii palju, kui Humanas. Ja nõusid on seal ka ilusaid. Ja ikkagi, minu kõige-kõige ilusam laudlina on pärit Samaariast :) Kas see ringiäärne kaltsukas on see Ehte tn oma? Seal ma ka kunagi ikka käisin, aga olen ära unustanud.
Ja suvel ma Haapsallu peaaegu ei satugi, sest eelnevad 9 kuud saab sinna nii palju vuratud, et isu saab täis kohe :)

Lemmi ütles ...

Väga informatiivne ja tore postitus ja kõik sellesuunalised postitused tõstavad tasapisi ka Eesti inimeste teadlikkust. Aitäh inglise keelsete linkide eest, sest mina olen rohkem teadlik saksa keelsete postitustega ja ka filmidega. Eks meis kõigis õmblejates on ja käsitöölistes on peidus hilpharaks, aga kui on olemas teadmine, kuidas ja milliseid valikuid teha, siis keskkonna- ja inimesesõbralike valikute hulk järjest suureneb.

Inx ütles ...

Eh, ega mul ka veel kõik asjad ei ole isetehtud või sekkarist, aga suund on tugev ja õnneks mul kapp suht lage, seega pole enam väga pikk tee.

See, on küll väga lahe, et said juba häid kangaid tellida :) Mul kogu aeg mõni kangas hingel ja...rahakott on juba pahuraks muutunud kangaste tellimise peale :D aga see - eest imetlen oma kaunite kangaste hunnikut ja mõlgutan mõtteid, millest mis tuleb :)

Ruta ütles ...

Ma täiesti neelasin, ei kugistasin Sinu postitust. See teema puudutab mind juba ammu väga. Aitäh, et selle ka siit käima tõmbasid. See suhtumine hakkab kõik ikkagi rohujuure tasandilt pihta ja ma loodan, et aina rohkem ja rohkem oleme sinnasuunas liikumas.

Annika Pärtel ütles ...

Väga lahe,olen ka ise suur taaskasutuse fänn,ostan samamoodi nii kandmiseks kui ka materjali pärast ümbertegemiseks. Tallinnas on minu lemmikuks muidugi Paavli,kust leiab ka lahedat kodukraami (kasutan nii toas,õues kui haagissuvilas,nt nõusid,huvitavad padjad,pleedid,küünlad). Tihti leiab tikanditega laudlinu,viimane ost oli super romantilise mustriga kangast 3 tekikotti-no nii ilus muster oli,kanga pärast ostsingi ja ootavad nüüd ideed,mida õmmelda. Haapsalu Antiigilaost ostan enamasti osta oksjonite kaudu ja Samaaria poest leidsime Antiigulattu kummutile järgi sõites lapsele toreda retroka kolmerattalisr jalgratta ☺