MY ENGLISH BLOG

Neljapäev, juuli 7

Helsingi

Siit tuleb nüüd üks pikk jutt ühest pisikesest reisist. Esiteks tahan enda jaoks kirja panna ja ehk on kellelegi ka kasulik. Ma ise olen nii palju väätuslikku reisiinfot teiste blogidest saanud, seetõttu panen mõned asjad detailsemalt kirja :)

Selle suve lastereisi tegime Helsingisse. Peale pikka kaalumist ja vähemalt kümme korda ümbermõtlemist otsustasime minna ilma autota ja jääda kaheks ööks. Kõige kindlamaks sihtkohaks oli Linnanmäki lõbustuspark, kuna eelmisel aastal sai selgeks, et lapsed on oma vanematesse ehk lõbustuspargist ei saa kunagi küllalt.
Kõigepealt broneerisin kohad Scandic Grand Marina hotelli. Scandiku kett jättis mulle juba meie eelmise aasta Rootsi reisi ajal väga sümpaatse ja lastesõbraliku mulje. Näiteks kui ma tuba broneerisin, siis süsteem kohe pakkus, et meie neljane võib magada vanemate juures, kui mõni teine hotell soovitas kaks tuba broneerida. Minu hotellispetsist ema kiitis ka valiku heaks ja tuletas ühtlasi meelde, et Viking Line randub ju otse hotelli ees. Ma olin kuidagi mõttes nii Tallinki juures, et muud laevafirmad ei tulnud meeldegi. Ja Viking Line oli neljandiku võrra soodsam ka, kui Tallink, lisaks oli laev mõnus ja personal väga viisakas ja lastesõbralik. Lapsed said puhveti kassast joonistusraamatud ja rasvakriidid kauba peale näiteks. Lisaks oli suur mängutuba Muksula, kus batuudid ja pallimered. Vanematele olid sealsamas lauad-toolid ja kõik oli väga mugav ja läbimõeldud.
Kuna laev startis kell 8.00, siis me pidime umbes kuue ajal hiljemalt kodust lahkuma. Mõtlesin, et olen väga kaval ja panin lapsed õhtul juba riidesse, et siis hommikul tõstame nad autosse ja saavad poolteist tundi lisaks magada. Tegelikkuses oli aga ka vist neil reisipalavik, kuna veerand kuue ajal olid mõlemal luugid lahti ja vaim reisimiseks valmis.
Ma ise olin vaid mõne tunni maganud ja juba kujutasin ette, kuidas ma sellise zombina veel ameerika mägedel hakkan kihutama :)
Õnneks meil vedas ja saime kohe hommikul oma toa kätte. Lastele oli kõik diivan lahti tehtud ja kaks kohta sinna tehtud, nii et meie kaisus ei pidanudi keegi magama. Kohe hommikul tegime väikse hommiku-lõuna-une ja kella kolmeks jalutasime Fazeri kohvikusse, kus saime kokku minu õega, kes ka sel päeval Soomes oli. Seejärel sõitsime 3B trammiga Linnanmäki lõbustusparki, kus võtsime piletid kaheks päevaks koos Sealifega. Ma juba teadsin, et viiest tunnist lõbustuspargist jääb väheks, nii et tegime kiirelt oma plaanid ringi, loomaaia jätsime järgmiseks korraks ja sukeldusime karusellimerre. Ja peab kiitma ka Linnanmäki piletisüsteemi: randmepaelad on kolmes kategoorias alla 100 cm, alla 120 cm ja üle 140 cm. Kategooriad on värvi järgi jaotatud ja kaardi pealt näed kohe, et kus keegi sõita tohib. Ja näiteks lapsevanem võib osta omale ka odavama, lapsepileti, ja saab siis oma last sellega saata. Igati mõistlik. Ja sissepääs lõbustusparki oli iseenesest täitsa vaba ja üks atraktsioon - linna panoraami vaatamine - oli ka tasuta.
Suhkruvatt on ka üks mu nõrkustest :)


Mina olin siis kuskil suurte atraktsioonil, aga Andres ütles, et Maibritil tuli roolimine oluliselt paremini välja kui Sandril ja peale esimest ringi, kus Sander peamiselt ummikusse sõitis, oli ta rõõmsalt nõus kõrvalistujaks olema.

Rahvast oli mõnusalt vähe, nii et sabad olid lühikesed ja võrreldes Gröna Lundiga Stockis läks kõik väga kiiresti. Titekamatel atraktsioonidel kohati sabad puudusid ja peale kella kaheksat pandi osad karusellid vaid meie pärast tööle. See oli juba natuke kummaline küll :) Suurte laste atraktsioonid jäid aga sulgemiseni populaarseteks ja sellel ajal kui üks meist jõudis käia mõnel suurte atraktsioonil, jõudis teine koos lastega vähemalt kolm titekat atraktsiooni külatstada.
Üle kümne aasta tagasi, kui me Andresega kahekesi seda lõbustusparki külastasime, siis mul ei jäänudki sellest nii hea mulje kui nüüd. Kõik on seal nii ilusti tehtud - haljastus, purskkaevud, atraktsioonide kujundused, kogu putkamajandus jne. Jääb vaid ohata, et miks küll meil sellist ei ole!

Draakon oli üks laste lemmikutest. Seal sai sõidetud.... no üle kümne korra kindlasti :)

Esimese päeva lõpuks saime lõbustuspargist tulema ainult tänu sellele, et lubasime "homme jälle". Teel hotelli nentis Sander, et "see mänguplats mulle meeldis!" :))
Järgmisel päeval külastasime kõigepalt Sealife'i, mis asub Linnanmäki territooriumil. Kuna me pole taolises kohas varem käinud, siis ahhetasime nii meie kui lapsed. Kogu aeg tuli lastel paluda volüüminuppu vaiksemaks keerata :) Täista lõpp ikka, kui lahedaid kalu me seal nägime ja kõik oli jälle nii ilusti tehtud-kujundatud.
Seejärel käisime ka 4D kino vaatamas, mis üks atraktsioonidest oli. No oli kah, aga rohkem ei tahaks. Pealegi olid prillid kriibitud ja pilt seega segane. Siis külastasime kõiki neid kohti, mis meil eelmisel päeval kahe silma vahele olid jäänud ja millele ma kaardil ringid ümber olin teinud, kui mul öösel und ei tulnud :)
Mõlemal õhtul käisime Vapianos söömas, see tundus olema uus koht ja eestlaste tehtud. Vähemalt nägin ma seal ühte tuttava näoga eesti inimest, kes tundus olevat boss ja pool teenindavast personalist olid ka eestlased. Aga kuna seal sai ju lastetoitu (makaroni) ja lahti oli ta 23-ni, siis sobis see meile ideaalselt.

Maibrit pani lillebuketi Sandrile kraevahele :)

Praami peal, teel Suomenlinna

Viimasel päeval läksime Suomenlinna. (Seal ütles fotoka aku üles ja pildid on tehtud telefoniga). Sinna saab praamiga, mis läks ka põhimõtteliselt peaaegu meie hotelli eest ja kui on olemas Helsingi ühistranspordi päevapilet (me ostsime kohe kolmepäevapiletid), siis on ka praamisõit selle sees. Viisteist minutit puupüsti praamis ja olimegi kohal. Suomenlinna on tegelikult pika ajalooga ja põnev koht, aga meie võtsime seda rohkem kui jalutust pargis. Andresele pakkus pinget see koht, kus laevu ehitati ja parandati, kuidas iganes seda ei nimetata (inlglise keeles oli drydock) ja seda sai kohe vaateplatvormilt vaadata. Mina olin sihikule võtnud mänguasjamuuseumi.

Nende müüride sees paukusid kunagi kahurid.

Mänguasjamuuseum

Mänguasjamuuseumi kohvikus

Mänguajamuuseum oli selline idülliline ja nunnu ja hästi pisike. Lastele need vitriinis mänguasjad muidugi eriti pinget ei pakkunud, aga mulle küll. Ja vaadates kõike neid uhkeid nukke ja nende riideid ja mööblit tabas mind süütunne, et ma pole siiani Maibriti nukuvoodile korralikke linu-tekki teinud ja ka nukuriideid eriti mitte. Selles osas olen ma nüüdseks juba end parandanud:) Nukumuuseumis oli ka vääriline kohvik. Mina sain igatahes oma esteetikalaksu kätte :) Ja võibolla teinekord läheme sinna saarele hoopis piknikule, sest seal on kohe spets koht olemas ja paljud kasutasid seda võimalust. Lisaks on seal ka rannake, mida me küll üle ei vaadanud.
Siis jõudsin ma enne laevaleminekut ka veidi HjaM-s šopata ja saigi meie reis otsa. Oleks võinud vähemalt ühe öö veel olla tegelikult. Kui me olime oma kotid hotelli pakihoiust kätte saanud jäi vaid rõõmustada selle üle, et sadamasse oli nii lühike maa :) Ahjaa. Maibrile meeldis väga Helsingi toomkirik, millest me pidevalt trammiga mööda sõitsime. Kui ta seda esimest korda nägi, hüüdis rõõmsalt "Emme, vaata, Aladdini palee!!!". Sestpeale me seda nii kutsuma hakkasimegi. Ja Suomelinna vaateplatvormilt oli see ka kui peopeal näha:)
Kokkuvõttes jäin ma meie reisiga väga rahule ja noh, eks orgunn oli ka hea:))) Plaanid said sujuvalt ja valutult ringi tehtud ja ainuke asi, mis ei toiminud eriti loogiliselt, oli tammiliiklus, ehk trammide numeratsioon. Kord saime me hotelli 3T trammiga, kord nr 4 trammiga. Ma ei mäletagi enam, kumb peatuses kirjas oli. Kuhugi valesse kohta me küll ei sõitnud aga koodi lahti ka ei murdnud. Kõik muu sujus nagu õlitatult ja jääme ootama järgmist reisi. Helsingi on ikka nii mõnus!!!

Maibrit kirjutab postkaardile tervitusi14 kommentaari:

Liia Tammes ütles ...

oi tänud. Meil oli sama reis plaanis. Nüüd on veelgi kindlam, et lähme.

Katrin ütles ...

Ma ka kunagi ise Linnamäel käinud aga ootan pikkisilmi, et lapsed niis uureks saaksid,e t neidki viia! Ja peale Sinu loo lugemist nüüd teen seda kindlasti! :)

Inga ütles ...

nii mõnus:)
ja kui hea, et sa kõik niimoodi kirja paned - väga abiks!

meie siin ka mõtlesime, et kuhupoole sel suvel lastega sammud seada ja alustuseks broneerisime end Narva-Jõesuusse spasse:) eelmisest aastast on väga head mälestused - milline nostalgia hõnguline hotell, armas teenindus ja milline rand kohe ukse all. Toomas on seda hotelli ja merd terve aasta nõudnud. Nüüd, kui kuulis, et üks mõnus peretuba on meil bronerritud ja laupäeval on minek, puhus ta oma rannapalli täis, torkas kummikud otsa ja hakkas ukse poole astuma - minek!

Ehket siit võiks kooruda üks traditsioon, mida perega igal suvel korrata. Laste jaoks on see nii tähtis ja nii põnev. On mida oodata. Enda jaoks saab muuta väikeseid nüansse ja endiselt täiel rinnal nautida.
Just nii nagu teie Helsingis:)

Helsingisse suundume meie ilmselt augustis:) siinkirjutatu põhjal saame oma plaane veel mõnusamaks sättida.
Aitäh jagamast!

Polkovnik (Kadri) ütles ...

Millised vahvad reisimuljed. Suomenlinna on armas koht. Seal müüride vahel, kus kunagi kahurid paukusid, käis härra Leitnant mitmed aastad koolis. Minu meelest on sellel saarel toredasti ühendatud ajalugu ja tänapäev. Ajalugu on lastud päris elu elama, mitte ei ole tekitatud udupeen muuseum või kunstimälestis.

Regina ütles ...

Nii vahva postitus! Nüüd ootan minagi, kui mu lapsed veidi suuremaks kasvavad, et samuti üks lahe reis ette võtta... Aitäh! ;)

maris ütles ...

meie käisime ka sel suvel helsingis ja lastega lõbustuspargis. meie katariina on alles kahene ja temalgi oli seal lõbus. alla 100 sentimeetrise lapsega sai vanem tasuta kaasa sõita, õigemini pidi sõitma. see olin siis mina. samal ajal möllasid jaak ja leevike muude atraktsioonidega. ehk siisvõib ka varem sinna minna, ei pea ootama, et lapsed suureks kasvaksid.
meie käisime veel ka loomaaias korkeasaaril ja see on ka väga tore koht, soovitan. laev läheb kesklinnast, sõidab 15 minutit ja oledki kohal. ka piknikukohad-värgid olemas.
eelmisel aastal käisime me ka seal nukumuuseumis ja ma samuti ohkasin ja ahhetasin iga vitriini juures.
et siis jah - soovitan ka soome sõita. me liikusime samuti trammiga, polnud viga.

Romi ütles ...

Väga tore põhjalik kirjutis :) Ma olen sinu blogi linki juba oma sõpradele saatnud, kes Helsingisse tulemist planeerivad.

Kommentaariks veel niipalju, et trammid 3T ja 4 sõidavadki mõlemad Katajanoka poolsaarele (kus teie hotell oli), küll erinevatesse lõpp-peatustesse, aga esimesed peatused poolsaarel on ühised.

Helsinki Vapiano tõepoolest kuulub eestlastele (nemad on selle frantsiisi omanikud siis) ja seal on ka palju eesti personali. Trammiga sealt mööda sõites tundub väga populaarne koht.

Ja kes sinu kirjutise põhjal oma perereisi plaane teeb, siis ilmselt peaks ka ära märkima, et rahvusmuuseumis on kuni novembrini nukumajade näitus ja Heureka pargis sel suvel suured dinosaurused (Mehhikost kohale toodud ja liigutavad...).

Laura ütles ...

Pildikesed nii armsad ja toredad. Selline reis on tõesti vahva!
See nukumuuseum oleks põnev, seal ma veel käinud pole. Toredat suve jätku!
Võib olla ka peaksime ikka minema:)

Anu ütles ...

näed kui palju kasulikku infot! :)plaanis ka veel sel suvel Soome minna, aga vist Särkkänniemi lõbustusparki. drydock peaks kuivdokk olema eesti keeli.

Cloé ütles ...

Lindas as fotos , assim como tues trabalhos ! Parabéns

Anonüümne ütles ...

Väga mõnus ülevaade! Ja ma julgen üle küsida, et kas laevas oli see mängutuba seal konverentsiruumide asemel- ehk siis ikka selline suur, mitte see pisike toake, kus ainult telekas ja väike pallimeri?
käisime ju suve algul Muumimaal ja Väskil ja siis olid lapsed üsna kurvad,et laevas eelmise aasta hüppemajasid ja pallimeresid polnud.
Nüüd plaanis veel üks päev Helsinkis (äkki jõuame isegi SEaLifei) veeta ja mõtlesin,et oleks ju tore üllatus neile kui seal nüüd see suurem tuba ka lahti oleks...
Aga sinu kirjatükist sain mitu hääd mõtet juba ka järgmise aasta reisi planeerimiseks. Suured tänud!
Amanda

Krentu ütles ...

Amanda - vabandan nii hilise vastuse pärast. See muksula oli jah seal, kus muidu peaks vist konverentsid olema. Nägin ka seda pisikest lastetuba ja see oli tõesti imetilluke!

Anonüümne ütles ...

Väga mõnus reisikirjeldus! Tõesti nagu sõbrannalt kuuldud ja suureks abimeheks meile, kes me lähipäevil oleme lastega Soome minemas. Kuna seekord on minek lastega, siis saab ikka ülearu ette pabistatud:)

Kristel

Anonüümne ütles ...

Great blog- really enjoyed reading it. Have bookmarked you and will check back regular. Please feel free to take a look at my blog...
cheap flights to jakarta
flights to jakarta
jakarta flights