MY ENGLISH BLOG

kolmapäev, detsember 9

Käpikud. Mittens.


Ükskord sügisel, siis kui lehed veel puus olid, helistas mulle Eesti Naise tegevtoimetaja Helina ja avaldas soovi, et detsembrinumbris võiksid olla ühed väekad kindad. Kuna tänapäeva inimene meie esiemade ja -isade uskumisi enam tihti ei tea, siis oli Helinal ka idee, et kui kirikindad teha kingituseks, siis võiks sinna juurde panna ka kirjakese, kus selgitatud kindakirja kaitsvat toimet. Ja et kindad võiksid olla meesterahvale.
Kui me mõni aeg hiljem sügispiknikule läksime, siis sain aru, millised ühed tänapäevased käpikud võiksid olla. Et ei piisa vaid sellest, et labakuosa on tagasipööratav, vaid ka pöidlanina peab olema tagasipööratav. Sest kui sa tahad ikka külmal ajal piknikku pidada ja rasvast pirukat süüa, siis selleks, et kindapöial pirukaseks ei saaks, peaks ka pöidlal varuväljapääs olema.
Lõngaks valisin suvelõpul Hiiumaale tehtud reisilt ostetud Hiiu villase. Nii tohutult ilus, beežika varjundiga hall! Ja kui algul tundus lõng ehk pisut kange, siis peale pesu muutusid kindad nii mõnusalt pehmeks ja karvaseks!

Eks enamik kudumisfänne on kindlasti Hiiumaad külastades seda kuulsat villavabrikut väisanud, aga panen siia siiski väikese pildireportaaži. Villavabriku külastamine oli peale sõbranna külastamist minu Hiiumaa nimekirjas teisel kohal. Olin seal ka varem käinud aga siis polnud mul kudumisvallas just väga aktiivne periood, nüüd aga hakkas süda kohe kõvemini taguma kui vabrikule lähemale jõudsime :) Lõngasõltlase magus elu :)
Ahjaa, kõige naljakam oli see, et vabrikust ma lõnga osta ei saanudki :) Seal tehti tellimustööd ja letist oli kogu lõng otsas. Õnneks jõudsime enne praami veel Kassari koduloomuuseumi sõita ja sealt lõnga soetada!


I made these mittens for december issue of "Eesti Naine" magazine. The editor's wish was that I knit Estonian traditional mittens for men, but I wanted them to be also a bit modern i.e. convertible. It is very useful when taking photos or having picnic at winter time.
The yarn is from Hiiumaa Wool Factory. We visited it while our trip to Hiiumaa this summer. I love the old machinery they are using. It is so old but still working - they made some good machines at the old times!


28 kommentaari:

Helen ütles ...

Kui lahedad!!!!!
Tõesti, enamus mustreid (ja poes müüdavad kindad) on sellised, et pöial on kinni. See on nii oluline, et pöial oleks lahti!
Kas õpetus on ainult meestele?
Kuigi vist pole väga keeruline neid endale kohandada?

Polkovnik (Kadri) ütles ...

Mulle vägameeldib, kui kinda seest on kuulda rannaniitude lammaste määgimist. Just selliste kinnaste sees seda kuulda saab. Ja nutikas disainilahendus on kirsiks koogi peal.

Katrin ütles ...

Väga-väga lahedad käpikud!

Anonüümne ütles ...

Väga ilusad ja vajalikud käpikud !
Tunnen ise ka sellistest puudust ja kindlasti koon endale need sinu õpetuse järgi :)

Krentu ütles ...

Aitäh!
Need on jah, meestele ja mitte väga väikestele meeste kätele :)
Aga ma arvan, et kui nende kaheksakandade vahelt osad read tegemata jätta ja ka külgedelt võibolla mõned, siis saab need ka naiste kinnasteks konverteerida :)

Erin ütles ...

Ma pean ikka veel ütlema kui vaimustuses ma nendest kinnastest olen. Imelised ja tõeliselt funktsionaalsed. Kindlasti väga kasulikud ka väikeste lastega emmedele. Kohe homme lähen emalt EN laenama.

Anonüümne ütles ...

Väga hea õpetus, mul peaaegu ühed kindad juba valmis, ainult pöidlad veel vaja teha :)
kribukrabu

Margit K. ütles ...

Väga lahedad käpikud ja nööp kindaseljal väga nutikas. Ilusad!

http://pillandia.blogspot.com ütles ...

Great site indeed! I arrived here just surfing.
Hello from Italy. I am writing in English but I can undestand Estonian.
If You visit me, You'll understand why...
Ciao!

Alice ütles ...

Both the mittens and photographs are gorgeous!

Outi-M ütles ...

Kui tored käpikud! Ma külastasin suvel 2008 Hiiu Villis.

miokas ütles ...

Oi, ma olen selliste labakute peale mõelnud juba terve igaviku, kuid leiutamiseni/tegutsemiseni pole veel jõudnud. Minu mees vajaks neid kalastamisel. Aga ma selle kinnituse osas olen mõelnud pisikest nn krõpsuruudukest käeseljal. Ei tea, kas see töötaks?

Krentu ütles ...

Aitäh!
Thank you!
Miokas - ma ise pelgan neid krõpse, sest nad jäävad igale poole kinni ja rikuvad kudumeid. Nt jopekrõpsud jäävad kogu aeg salli või mütsinööri külge kinni. Arvan, et kui krõpsud kinnaste külge panna, siis juhtuks sama...

krista ütles ...

kindad muidugi lahedad ja ma sain nendest ühe laheda ideee....oi kui laheda :) ...aga ma ei ütle millise :)

Et nüüd kooliskäimisest ka kasu oleks, siis villavabriku pildid 1,2,3,4 õiges järjekorras võiksid olla :) - 4 (villast tehakse heie), 3 - heidest ühekordne lõng, 1 - lõng korrutakse (kindel ei ole, sest ei näe pildilt nii täpselt) 2 - valmis lõng :))))

Sirliiz ütles ...

Väga, väga ilusad kindad!

Kui mul veel aega oleks, teeks A. isale sellised, jahimeestel peavad ka näpud teadupärast vabad olema ;) Kui jõuluks ei jõua siis sünnipäevaks (khmm,, jaanipäevaks) ehk ikka :)

Kista ütles ...

Väga ilusad. Ja see, et ka pöidla otsa tagasi keerata saab, on väga nutikas.

joanamari ütles ...

kui ma lasteaias töötasin, siis olid mul sellised kindad
säästukast ostetud, küll ilma mustrita
mõnusad oli
sai lastel paelu siduda, märga ihu testida jne
ni mõnusad olid et ära mu juurest jalutasid;)

Unknown ütles ...

Väga ilusad kindad.
Mul tuli kohe mu Muhu vanatädi meelde, kes armastas selliseid kindaid teha ja kelle tehtud kindaid ma veel tänapäevani kapis hoian. Jagan teiega temalt päritud väikest õpetust: ülemist soonikut teha ainult umbes 1 cm jagu ja siis kohe alustada mõne sobiva peene mustrikirjaga, edasi väike ühevärviline vahe ja siis suure kirjaga "päris" kinda osa järgi. Selliselt pidavat tehtama peeneid linnas ja kirikus käimise kindaid :)

Krista ütles ...

Oi kui kaunid käpikud! Ilus muster.

Michele ütles ...

Beautiful mittens!! Where can I find the magazine with the pattern? Thanks, Michele in NYC

Krentu ütles ...

Aitäh!

Michele- Thank you! This magazine is unfortunately only in Estonian and is being sold also only in Estonia.

Michele ütles ...

Oh, ok :+( Too bad I won't be in Estonia soon...it's on my must visit list, though :)

Katrin ütles ...

Toredat aastavahetust Teie armsale perele!!!

Hanna ütles ...

Nii vahvad käpad! Ja ilus muster ka. Pani mind kohe enda pooleliolevaid kindaid kipemini kuduma. Suur tänu inspiratsiooni eest!

uurija ütles ...

Mina kudusin selle väga ilusa mustri järgi täitsa tavalised käpikud oma õetütrele, lisasin veel igale vardale ühe silma ja said üsna parajad pisikese naise kindad. Ilmselt ma koon siis keskmisest kudujast palju tihkemalt...

Krentu ütles ...

Uurija - eks jah, kudumistihedused on erinevad aga see lõng, millest mina tegin, oli ka paksemapoolne villane. Seda eesti lamba villast lõnga on ju nii erineva jämedusega...

Hanna Britt ütles ...

Nii ilusad kindad... Kahjuks ei leidnud ma kuskilt detsembrikuu numbrit ja seetõttu teen endale mustri ise ümber. Kahjuks klappi ei oska teha :( Aga ma arvan, et nad oleksid ka käpikutena armsad.

Kätlin ütles ...

nii, ma olen vist pime, aga ma ei leia õpetust :(